Visita Mellersta

Publicerad 11 nov 2016
Dela:
Visita Mellerstas region omfattar Gotlands, Dalarnas, Södermanlands, Uppsala, Värmlands, Västmanlands, Örebro och Östergötlands län samt Gästrikedelen av Gävleborgs län.

Visita Mellerstas årsmöte 2017

Onsdagen den 5 april april hälsar Visita Mellersta sina medlemmar varmt välkomna till Katrinelund Gästgiveri & Sjökrog i Örebro för årsmöte.

Vi inleder med årstämma klockan 17.00. Därefter kommer Carl Jan Granqvist,  att hålla en inspirationsföreläsning om det svenska måltidsundret. Carl Jan är inte endast född och uppvuxen i Örebro utan även professor emeritus i matkonst vid Norsk Hotellhögskole/Stavanger Universitet, Fil. Dr. i Måltidskunskap vid Campus Grythyttan/Örebro Universitet, vinkännare och TV-profil.

 

Stämmohandlingar, årsredovisning och verksamhetsberättelse

Dagordning årsmöte 5 april


Verksamhetsberättelse med boklsut 2016


Program
17:00 - Årsmöte
17.30 - Carl Jan Granqvist, Det svenska måltidsundret
18.30 - Fördrink och middag med utsikt över Hjälmaren

Samtliga stämmohandlingar kommer att finnas tillgängliga här på sidan från och med den 22 mars. Vill du få handlingarna skickade per post kan du kontakta Clara Nilsson på 08 - 762 74 34 så får du dem skickade till dig.

Tänk på att motion från medlem ska anmälas skriftligen till styrelsen senast den 22 mars.

Anmälan: Görs till c.nilsson@visita.se  eller på 08 - 762 74 34. Glöm inte att anmäla eventuell specialkost. Tänk även  på att det måste framgå vem som representerar företaget vid en eventuell omröstning.

För dig som kommer med tåg kommer vi att samordna transport från Örebro tågstation. Uppge ankomsttid i din anmälan.

Kostnad: Vi tycker att mat och dryck är en av hörnstenarna i det goda mötet. Därför betalar du som medlem endast 400 kr för den trerättersmeny med tillhörande härliga drycker som vi blir serverade under kvällen. Kostnaden faktureras i efterhand.

För dig som vill bo kvar har Katrinelund rum att hyra ut.
Enkelrum: 1200 kr ex moms
Dubbelrum: 1800 kr ex moms
Antalet rum är begränsat, vänta inte med att boka. Kontakta boka@katrinelund.se för att göra din bokning. Rummen betalas på plats.

Har du några frågor kan du höra av dig till Clara Nilson på c.nilsson@visita.se eller på 08 - 762 74 34.

Varmt välkommen hälsar Visita Mellerstas styrelse!

Johan Larson, ordförande, Ånnaboda Fritidscenter AB, Örebro johan@annaboda.com
Menette von Schulman, vice ordförande St. Clemens Hotell, Visby Menette@clemenshotell.se
Mattias Olsson Olssons Brygga AB, Arvika mattias@olssonsrestauranger.se
Sandra Berntsson Siwerson Fjällis Restauranger i Sälen AB, Sälen sandra@fjallis.se
Ola Nilsson Sörmlands Turismutveckling AB, Nyköping ola@stua.se
Tiina Mykkänen Destination Uppsala, Uppsala tiina.mykkanen@destinationuppsala.se
Magnus Dahlin Villa Fridhem, Getå Magnus.dahlin@villafridhem.se
Richard Larson, Best Western Hotel Rogge, richard.larson@hotelrogge.se
Magnus Nystrand, Pinchos, Linköping, magnus@mklrestauranger.se

Bild på Clara Nilsson

Clara Nilsson

Regionkommunikatör för Visita Mellersta

Medlemsaktiviteter och lokal opinionsbildning.

08-762 74 34

c.nilsson@visita.se
Bild på Andreas Ahlén

Andreas Ahlén

Arbetsrättsjurist

Arbetsrätt och kollektivavtalsfrågor

08-762 74 69

a.ahlen@visita.se
Bild på Lina Tidell

Lina Tidell

Arbetsrättsjurist

Arbetsrätt och kollektivavtalsfrågor.

08-762 74 48

l.tidell@visita.se
Bild på Telefonrådgivning

Telefonrådgivning

Arbetsgivarfrågor

08-762 74 10