Publicerad 2019-08-23

Maud Olofsson, ordförande
Visita
maud.olofsson@visita.se

Thomas Sjöstrand, 1:e vice ordförande
Liseberg AB
thomas.sjostrand@liseberg.se 

Elisabeth Haglund, 2:e vice ordförande
Hotel Tylösand
elisabeth.haglund@tylosand.se 

Eva Dunér, ordförande Visita Västra
Mc Donald’s
eva.duner@me.com

Linda Frohm, ordförande Visita Norrland
Hotell Valhall
linda@hotellvalhall.com

Johan Larson, ordförande Visita Mellersta
Orsa Grönklitt
johan.larson@orsagronklitt.se

Per Lydmar, ordförande Visita Stockholm
Overlook Hospitality Management AB
lydmar@lydmar.com

Nina Christensson, ordförande Visita Södra
SMAK Malmö Konsthall
ninachristensson1@gmail.com

Göran Andersson, ledamot
Thanda AB
goran@thanda.se

Thomas Ringsby Petersson, ledamot, ordförande SCR
SCR Svensk Camping
tomas.ringsby@ringsby.se

Mikael Santoft, ledamot, ordförande SLAO
SLAO
mikael@santoft.se 

Azita Shariati, ledamot
Sodexo
azita.shariati@sodexo.com

Richard Svartvik, ledamot
Nordic Choice Hotels
richard.svartvik@choice.se 

Peter Jangbratt, ledamot
Scandic Hotels
peter.jangbratt@scandichotels.com

Anna Lallerstedt, ledamot
Eriks Restaurang Saltsjö AB
anna.lallerstedt@eriks.se

PG Nilsson, ledamot
Svenska Brasserier
pg@svenskabrasserier.se

Dennis Johansson, ledamot
Nobis AB
dennis@nobis.se

Jonas Siljhammar, vd
Visita
jonas.siljhammar@visita.se

 

Visitas Ansvarsnämnd

Visitas Ansvarsnämnd  är näringens egen reklamationsnämnd. 

Tom Beyer, ordförande, tom.beyer@promi.se

Agneta Munther, jurist, agneta.mun@gmail.com

Michaël Koch, jurist, michael.koch.iphone@gmail.com

Jan Kristiansson, näringsrepresentant, jan@kristiansson.com

Eva Dunér, ledamot, eva.duner@me.com

Katarina Alfredsson, branschjurist Visita, föredragande, k.alfredsson@visita.se

Visitas beredningsutskott

Elisabeth Haglund, ledamot, elisabeth.haglund@tylosand.se

Thomas Sjöstrand, ledamot, thomas.sjostrand@liseberg.se

Jonas Siljhammar, VD, jonas.siljhammar@visita.se

Antje Dedering, förhandlingschef Visita, a.dedering@visita.se

Besöksnäringens Forsknings- och Utvecklingsfond

Göran Andersson, goran@thanda.se

Susanne Andersson, susanne.pripp@hotellett.com

Thomas Sjöstrand, thomas.sjostrand@liseberg.se

Peter Thomelius, p.thomelius@visita.se

Jonas Siljhammar, adjungerad, jonas.siljhammar@visita.se

Svensk klassificerings styrelse

Susanne Andersson, ordförande, susanne.pripp@hotellett.com

Patrik Hanberger, patrik.hanberger@choice.se

Michael Carlsson, SCR, michael@campa.se

Helene Beer, STF, helene.beer@stfturist.se

Representanter i UHR – besöksnäringens utbildningsråd

Göran Andersson, goran@thanda.se

Thommy Backner, tb@topeja.se

Anna Lallerstedt, anna.lallerstedt@eriks.se

Per Lydmar, lydmar@lydmar.com

Katarina Magnusson, katarina@tages.se

PG Nilsson, pg@svenskabrasserier.se

Linda Frohm, linda@hotellvalhall.com

Peter Thomelius, p.thomelius@visita.se

Visitas valnämnd

Christer Johansson, ordförande, christer.johansson@parklane.se

Sunniva Fallan Röd, sunnivafallanrod@gmail.com

Monika Malmén, monika.malmen@stureplansgruppen.se

Maria Paulsson Rickle, maria.paulsson@grandlundia.se

Sandra Berntsson Siwersson, sandra@fjallis.se

Susanne Andersson, susanne.pripp@hotellett.com

Ola Johansson, ola.johansson@scandichotels.com

Mats Persson, mats.persson@rosella.se

Clemens Wantschura, sekreterare, c.wantschura@visita.se

På visita.se använder vi cookies för att vi ska kunna mäta antalet besökare på vår webbplats, föra statistik och analysera hur sajten används samt för att rikta marknadsföring från Visita till dig. Genom att klicka på knappen ”Jag godkänner”, godkänner du att vi använder cookies. Väljer du att inte acceptera cookies kan funktionaliteten på vissa sidor begränsas. Läs mer om cookies här.

Visitas integritetsskyddspolicy hittar du här: Läs mer om Visitas integritetsskydd här

Uppdatera din webbläsare för bästa upplevelse på den här webbplatsen