Nytt avtal inom besöksnäringen: Tydlig prioritering av medarbetare som stannar i branschen

– Det är ett styrkebesked med ett avtal som följer industrins märke och som skapar förutsägbarhet för två år framåt, säger Torbjörn Granevärn, förhandlingschef på Visita.
– Den höga nivån på märket kommer dock innebära utmaningar för många företag inom besöksnäringen, inte minst med tanke på kostnadsläget för våra medlemsföretag.
Visitas prioriteringar i denna avtalsrörelse har varit låga trösklar in i branschen och god villkorsutveckling för de som stannar och presterar, branschanpassade anställningsformer, rimlig flexibilitet och verktyg för att säkerställa ordning och reda.
– Vi har lyckats hålla tillbaka höjningen av minimilönerna jämfört med de årliga löneökningarna som går ut till medarbetarna, vilket innebär en tydlig prioritering av de medarbetare som stannar i branschen. Dessutom har vi lyckats få till större flexibilitet vad avser arbete på helger samt tydligare regelverk för ordning och reda.
– I årets avtalsrörelse hade LO ett gemensamt krav på att införa mertidsersättning på flera avtalsområden, vilket var särskilt besvärande för vår bransch. LO har varit tydliga med att de är beredda att solidariskt gå ut i konflikt för att se till att mertidsersättning införs överallt. Vårt avtal tillförs därför nu en mertidsersättning men regeln träder ikraft först om ett år och har tillförts tydliga undantag för arbete som utförs på grund av frånvaro och utökat behov av arbetskraft. Detta ser vi kommer minska användandet av mertid och underlätta för medlemsföretagen att använda rätt anställningsformer, avslutar Torbjörn Granevärn.
Det samlade avtalsvärdet för kollektivavtalet är 6,4 procent, fördelat på 3,4 procent första året och 3 procent år två.
Visita återkommer till medlemsföretagen med mer information om avtalet.