Publicerad 2024-02-06

Ledamöter i Visita Västra 2023/2024

Eva Dunér, ordförande Mc Donald´s, Göteborg eva.duner@me.com
Anna Hartman,  vice ordförande, Grand Hotel Alingsås, anna@grandhotel-alingsas.se
Kristian Andreasson, Scandic, Region Väst, kristian.andreasson@scandichotels.com
Daniel Brookes, Park Lane Restaurang, daniel.brookes@parklane.se
Patric Jernberg, Gekås Ullared, patric.j@gekas.se
Bengt Linde,  Götaplatsgruppen bengtlinde@telia.com
Kent Ly, Jungle Thai, Jönköping, kent@junglethai.com
Tina Resch, Liseberg AB, Göteborg, tina.resch@liseberg.se
Anne Thörnström, Thörnströms Kök, Göteborg anne@privatarum.com
Anna Wikströmmer Sundgren, Svenska Mässan Gothia Towers, Göteborg anna.w.sundgren@svenskamassan.se

Dokument

Verksamhetsberättelse 2022
Årsredovisning 2022
Visita Västras stadgar (se bifogat)
Protokoll föreningsstämman 2023

Regionkontor i Göteborg 

Box 11916
404 39 Göteborg
Besöksadress: Vikingsgatan 3
411 04 Göteborg
Tel: 031-62 94 00

Stipendier

Visita Västras stipendium för studier inom besöksnäringen i Sverige

Ansökan om stipendium kan göras av dig:

  • som är folkbokförd i det område som omfattas av Visita Västras region; Västra Götalands län, Jönköpings län eller norra delen av Hallands län, från Falkenberg och norröver.
  • som har varit anställd minst två sammanhängande år inom besöksnäringen.
  • som har för avsikt att använda stipendiet för vidareutbildning eller förkovran inom ditt yrke.
  • ansökan är öppen 17 november – 3 december 2023.

Gör din ansökan här: https://stiftelseansokan.seb.se/sbs/GBGRest

OBS: Man kan inte söka stipendier för utbildningar på Visitaakademin då Visita Västra redan subventionerar dessa. Västras medlemmar betalar endast 995kr per dag mot det normala priset på 2-3000kr per dag.

Visita Västras stipendium för dig som vill studera utomlands

För dig som vill studera utomlands finns det stipendier att söka via Visita västra (Stiftelsen Göteborgs Restauratörsförenings Understödsfond).

För att kunna söka ska du vara folkbokförd i Västra Götalands län, Jönköpings län eller norra delen av Hallands län (från Falkenberg och norröver).

Ansökningsperioden är öppen till och med 3 mars.

Gör din ansökan här: https://stiftelseansokan.seb.se/sbs/GBGRest

Vid frågor kontakta gärna Andreas Gemrud 031-62 94 68

Läs mer om alla Visitas stipendier.


Frida Arvidsson

Regionansvarig Visita Västra
Medlemsaktiviteter och lokal opinionsbildning.

Uppdatera din webbläsare för bästa upplevelse på den här webbplatsen