Publicerad 2019-08-28

Visita Stockholm & Gotland omfattar Stockholms och Gotlands län och är en av fem regionföreningar i Visita.

Visita är en medlemsstyrd organisation och all vår verksamhet tar sin utgångspunkt i att skapa så stor medlemsnytta för våra medlemmar som möjligt. Visita Stockholm & Gotland består av 12 förtroendevalda som verkar för besöksnäringen utveckling i Stockholms län samt Gotlands län.

Ledamöter i Visita Stockholm & Gotland 2022/23

Per Lydmar, ordförande, Overlook Restaurang AB, lydmar@lydmar.com

Kristofer Sandström, vice ordförande, Vassa Eggen, kristofer@vassaeggen.com

Maria Carboni, Luzette, maria.carboni@luzette.se

Tess Humble Dillner, Compass Group, tess.humbledillner@scandichotels.com

Andreas Häggqvist, Flottsbro, andreas.haggqvist@flottsbro.se 

Jennica Jonsson, Stureplansgruppen, jennica.jonsson@stureplansgruppen.se

Samuel Laulajainen, Södra Teatern, samuel.laulajainen@sodrateatern.com

David Viklund, Clarion Hotel Sign, david.viklund@choice.se

Menette von Schulman, S:t Clemens Hotell, menette@clemenshotell.se

Åsa Caap, Space, asa.caap@space.cc

Lotta Giesenfeld Boman, Sigtunahöjden, lotta.boman@sigtunahojden.se

Jens Dolk, K-Märkt, jens@dolkinfo.se

Dokument

Stadgar för Visita Stockholm

Årsredovisning 2020

Årets Unga Branschstjärna

Visita Stockholm delar varje år ut ett stipendium till två personer med syftet att höja statusen på vår bransch genom att uppmärksamma proffsiga talanger inom besöksnäringen. Läs mer om stipendiet här.

Jessica Aftén Moback

Regionansvarig Visita Stockholm.

Medlemsaktiviteter och lokal opinionsbildning.

På visita.se använder vi cookies för att vi ska kunna mäta antalet besökare på vår webbplats, föra statistik och analysera hur sajten används samt för att rikta marknadsföring från Visita till dig. Genom att klicka på knappen ”Jag godkänner”, godkänner du att vi använder cookies. Väljer du att inte acceptera cookies kan funktionaliteten på vissa sidor begränsas. Läs mer om cookies här.

Visitas integritetsskyddspolicy hittar du här: Läs mer om Visitas integritetsskydd här

Uppdatera din webbläsare för bästa upplevelse på den här webbplatsen