Publicerad 2022-10-28

Visita är en medlemsstyrd organisation och all vår verksamhet tar sin utgångspunkt i att skapa så stor medlemsnytta för våra medlemmar som möjligt. Visita Stockholm & Gotland består av 12 förtroendevalda som verkar för besöksnäringen utveckling i Stockholms län samt Gotlands län.

Ledamöter i Visita Stockholm & Gotland 2022/23

Per Lydmar, ordförande, Overlook Restaurang AB, lydmar@lydmar.com
Kristofer Sandström, vice ordförande, Vassa Eggen, kristofer@vassaeggen.com
Maria Carboni, Luzette, maria.carboni@luzette.se
Tess Humble Dillner, Compass Group, tess.humbledillner@compass-group.com
Andreas Häggqvist, Flottsbro, andreas.haggqvist@flottsbro.se 
Jennica Jonsson, Stureplansgruppen, jennica.jonsson@stureplansgruppen.se
Samuel Laulajainen, Södra Teatern, samuel.laulajainen@sodrateatern.com
David Viklund, Clarion Hotel Sign, david.viklund@choice.se
Menette von Schulman, S:t Clemens Hotell, menette@clemenshotell.se
Lotta Giesenfeld Boman, Sigtunahöjden, lotta.boman@sigtunahojden.se
Jens Dolk, K-Märkt, jens@dolkinfo.se

Dokument

Stadgar för Visita Stockholm
Årsredovisning 2020

Årets Unga Branschstjärna

Dags att nominera till Årets unga branschstjärna 2022!

Varje år delar Visita Stockholm & Gotland ut stipendium till unga lovande talanger i besöksnäringen som förtjänar att uppmärksammas extra. I år kommer tre vinnare tilldelas en prissumma på 50 000/30 000/20 000 kronor vardera för att använda i kompetensutvecklingssyfte.

Det kommer även utses 3 personer som gjort något extra under pandemin och kan tilldelas en prissumma på 50.000kr var att använda i kompetensutvecklingssyfte.

Är du, eller har du en ung och lovande kollega som är nästa unga branschstjärna?

Läs mer och gå in och nominera till stipendiet här.


Jessica Aftén Moback

Regionansvarig Visita Stockholm.

Medlemsaktiviteter och lokal opinionsbildning.

På visita.se använder vi cookies för att vi ska kunna mäta antalet besökare på vår webbplats, föra statistik och analysera hur sajten används samt för att rikta marknadsföring från Visita till dig. Genom att klicka på knappen ”Jag godkänner”, godkänner du att vi använder cookies. Väljer du att inte acceptera cookies kan funktionaliteten på vissa sidor begränsas. Läs mer om cookies här.

Visitas integritetsskyddspolicy hittar du här: Läs mer om Visitas integritetsskydd här

Uppdatera din webbläsare för bästa upplevelse på den här webbplatsen