Publicerad 2019-08-28

Visita Stockholm omfattar Stockholms och Gotlands län och är en av fem regionföreningar i Visita.

Visita är en medlemsstyrd organisation och all vår verksamhet tar sin utgångspunkt i att skapa så stor medlemsnytta för våra medlemmar som möjligt. Visita Stockholm består av 13 förtroendevalda som verkar för besöksnäringen utveckling i Stockholms län samt Gotlands län.

Visita Stockholms Morgonmål

Under våren 2021 har Visita Stockholm bjudit in till två digitala morgonmål. Vill du se dem igen är du välkommen att klicka på någon av nedan länkar.

Genom Fia Westerberg, entreprenör och HR-chef på Winn Hotel Group AB, får vi konkreta verktyg för att kunna leda och engagera i förändring. Oavsett hur stor din trupp är – 100 medarbetare, tre eller kanske bara dig själv – så är det viktigt att kanalisera kraft och se framåt! 2021-02-23

Nästan dagligen kommer det nya besked om förhållningsätt, restriktioner och regler för att minska smittspridningen av Coronaviruset. Företrädare från Visita berättar vid detta Morgonmål om hur du som företag anpassar dig bäst. Möt också initiativtagaren bakom uppropet ”Grytor och Kastruller” PG Nilsson, Svenska Brasserier. 2021-03-11

Ledamöter i Visita Stockholm 2021/22

Per Lydmar, ordförande, Overlook Restaurang AB, lydmar@lydmar.com

Pia Djupmark, vice ordförande, Nya Grand Hotel, pia.djupmark@grandhotel.se

Ricard Constantinou, Royce Group AB, ricard@panini.nu

Maria Carboni, Luzette, maria.carboni@luzette.se

Andreas Häggqvist, Flottsbro, andreas.haggqvist@flottsbro.se 

Tess Humble Dillner, Compass Group, tess.h.dillner@compass-group.se

Jennica Jonsson, Stureplansgruppen, jennica.jonsson@stureplansgruppen.se

Samuel Laulajainen, Södra Teatern, samuel.laulajainen@sodrateatern.com

Ingmari Pagenkemper, Cirkus, ingmari@cirkus.se

Kristofer Sandström, Vassa Eggen, kristofer@vassaeggen.com

Menette von Schulman, S:t Clemens Hotell, menette@clemenshotell.se

Maria Tullberg, Radisson Blu Waterfront, maria.tullberg@radissonblu.com

Dokument

Stadgar för Visita Stockholm

Årsredovisning 2020

Årets Unga Branschstjärna

Visita Stockholm delar varje år ut ett stipendium till två personer med syftet att höja statusen på vår bransch genom att uppmärksamma proffsiga talanger inom besöksnäringen. Läs mer om stipendiet här.

Caroline-Strindmar

Caroline Strindmar

Regionansvarig Visita Stockholm

Medlemsaktiviteter och lokal opinionsbildning.

På visita.se använder vi cookies för att vi ska kunna mäta antalet besökare på vår webbplats, föra statistik och analysera hur sajten används samt för att rikta marknadsföring från Visita till dig. Genom att klicka på knappen ”Jag godkänner”, godkänner du att vi använder cookies. Väljer du att inte acceptera cookies kan funktionaliteten på vissa sidor begränsas. Läs mer om cookies här.

Visitas integritetsskyddspolicy hittar du här: Läs mer om Visitas integritetsskydd här

Uppdatera din webbläsare för bästa upplevelse på den här webbplatsen